Menu

Poznejte Písek, město českých králů

People need a switch off button

První Vaší zastávkou ve městě může být Kamenný most. Jedná se o nejstarší kamenný most v České republice! Udělejte si na něm krásnou fotku jako vzpomínku na Váš pobyt v tomto kraji! Trochu z historie! Most byl postaven ještě před koncem 13. století. Kdysi tvořil důležitý komunikační prvek na Zlaté solné stezce, která právě v Písku překračovala řeku Otavu. Stavbu dlouhou 110 metrů a širokou 6 metrů tvoří sedm oblouků. Pozoruhodná je sochařská výzdoba mostu, tvořená několika barokními sousošími, resp. jejich replikami – pískovcové originály lze spatřit v Prácheňském muzeu. Během své existence byl most několikrát vystaven náporu povodně, např. v roce 1432 či 1768. Zřejmě nejtěžší zkouškou pro něj byla tzv. tisíciletá voda v roce 2002, kdy hladina Otavy vystoupala tak vysoko, že strhla kamenné zábradlí. Samotný most však padesátkrát vyššímu průtoku vody odolal. A tak most stojí dodnes a Vy se ho můžete vydat prozkoumat, najdete ho 30 minut autem od Čimelic. 


Dále se můžete vydat hned vedle Kamenného mostu do dobové vodní elektrárny, která již od roku 1887 rozsvěcuje město Písek.Tuhle zásluhu si připisuje známý technický inovátor František Křižík. V dnešní době elektrárna slouží hlavně jako muzeum, ale i jako zdroj výroby malého zlomku elektřiny pro Písecký kraj. Prohlédněte si tak jedinečné místo, kde se začínala psát historie české elektrifikace. 


Jako třetí zastávku Vám nabídneme Pracheňské muzeum v Písku. Muzeum totiž pořádá řadu historických a výtvarných výstav, v terénu pak zejména ornitologické akce – Vítání ptačího zpěvu, Festival ptactva a oblíbené letní kroužkování na rybníku Řežabinci u Ražic. Nicméně pokud se vydáte do samotného muzea můžete vidět nejrůznější expozice jako Počátky hradu a města Písku, Nerostná bohatství, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství, Pravěk a doba slovanská, Písecký venkov v 19. století nebo Obrazová galerie českých panovníků. Je jen na Vás, co si vyberete.

Bizingroff

People need a switch off button